Leírás
A málna szörp alapja a frissen szedett málna
A málna népies magyar neve a Boldogasszony csipkéje és a himpér, a német Himbeere (szarvastehénbogyó) szó alapján. Magyarországon őshonos. Termesztése nem könnyű, mert mint a tarack, a föld alatt hajt tovább, és bárhol kibújik, nehéz karban tartani.
Májustól augusztusig virágzik, majd gyümölcsöt hoz, amely furcsa módon csonthéjas termése. A szederrel ellentétben ez a gyümölcs leválik a csumájáról vagy vackáról. Egy nagyon ízletes gyümölcs. Már az ókorban is gyógynövényként volt ismert. A középkorban elsősorban kolostorokban foglalkoztak vele. A magas, hegyi, nedves vidékeket szereti.
A görögök „Idaeus rubus“ néven ismerték. A vadmálna Magyarországon is megtalálható az erdőkben.
A legenda szerint először Kréta szigetén kezdték el termeszteni, innen terjedt tovább a rómaiak közvetítésével. A középkorban már ismert gyógynövénynek számított, a kolostorkertek népszerű növénye volt.
A málna, sok piros gyümölcshöz hasonlóan rengeteg C-vitamint és antioxidánst tartalmaz, így erősíti az immunrendszert. Kitűnő vértisztító, vérszegénység ellen is hatásos, sőt bizonyos mértékben csillapítja a lázat is. A-vitamin tartalma révén segít a látásjavításban. Különböző vérzések csillapítására is alkalmazható. Ezeken kívül jelentős mennyiségű B1, -és B2-vitamint is tartalmaz. Rendkívül gazdag színanyagokban, flavonoidokban, gyümölcssavakban, cserzőanyagokban és növényi rostokban. Magas a pektintartalma, ezért lehet belőle könnyen sűrű szörpöt készíteni. Az ásványi anyagok közül a kálcium-, kálium-, magnézium- és vastartalma kiemelkedő, mennyiségét tekintve pedig a szervezet napi szükségletének 10 %-át fedezi. A legjobb persze a málna esetében is az, ha frissen szedve fogyasztjuk. A téli hónapokba azonban rendkívül előnyös hatása van, ha rendszeresen fogyasztjuk a málna ivólevet. Kevesen tudják, hogy másnaposság ellen és antibiotikum kúra után is jó.
Magas biotintartalmának köszönhető, amely szépíti a bőrt, csillogóvá és dússá teszi a hajat. Antocianin tartalma révén mérsékli a magas vérnyomást.
A málna regenerálja a pigmenteket, megelőzi a sejtmembránok és más részecskék károsodását, így lassítja a gombák és baktériumok növekedését a szervezetben. Anti-hisztaminos hatása miatt csökkenti az allergiás reakciókat. A málna fogyasztása sokféleképpen segít az egészséges fogyásban. Mivel gazdag oldható rostokban, ezért teltségérzetet kelt a gyomorban, és megakadályozza, hogy az ember túlegye magát. A gyümölcsben lévő szénhidrátok lassan oldódnak fel a szervezetben, ezért a vércukorszint nem nő meg és nem esik le hirtelen, ezért kontrollálható az éhség és a falásrohamok. A málnában kevés a kalória, ezért könnyedén lehet vele fogyni. A málnában sok mangán található. Ez az ásványi anyag építi fel a szuperoxid dismutáz vegyületet, ami a szabad-gyökök elleni harcban segíti a szervezetet A málna tele van B-vitaminnal, ami akkor a leghasznosabb, ha valaki egészében szeretné a haját ápolni. A rheosmin a málnában található keton vegyület. A málna ketonjai felelősek a zsírsejtek anyagcseréjének felgyorsításáért, mivel bizonyos zsírsejtekben növelik az enzimaktivitást, az oxigénfogyasztást és a hőtermelést. Mivel serkenti a zsírsejtek anyagcseréjét, a zsír kevésbé rakódik le a sejtekben, ehelyett a szervezett a már elraktározott zsírt használja fel. A zsírsejtek anyagcseréjével csökken a gyulladást okozó molekulák száma is, amelyek a zsírsejtek által jönnek létre. A piros málna antociánt tartalmaz, egy olyan tápanyagot, amely a fiatalos bőrért és a gyönyörű arcszínért felel. Az antociántól lesz a málna szép piros, és ugyanilyen hatással van az arcszínre is. Ezenkívül az antocián a baktériumok és a gomba ellen is felveszi a harcot a szervezetben.
A mi kistermelői málnaszörpünkben 25% a cukor tartalom, és egy kis citromsavval igyekezünk szép színét megőrizni. Azonban azt mindenkinek tudnia kell, hogy a színezékkel nem veszi fel a versenyt a málnaszörp.