Leírás
Ennek a 100%-os gyümölcslének a karakterét a fekete ribiszke savanykás íze határozza meg, az almalé pedig lágyabbá és könnyen fogyaszthatóvá teszi ezt a gyümölcslé keveréket.
A fekete ribizli különleges növény a Kárpát-medencében, hiszen alapvetően a hidegebb, északabb tájakon honos. A háziasszonyoknak nem ez a gyümölcs a kedvence, hiszen már a szedése is sok gondot okoz. Nem úgy terem, mint a piros ribizli, hanem sok esetben csupán egy kicsi szem található egy kicsi száron. De még a feldolgozása! Nagyon erős a színe, minden gép, kanál és lábas szinte lemoshatatlanul fekete lesz a befőzéskor. A gyümölcs nagyon ragaszkodik héjához, hiába préseljük ki, rengeteg lé még benne marad a sűrű pépben, amelyet kiszedünk a passzírozóból. Úgyhogy többször is ki kell préselni, mire végre valóban kinyertük a levét. Magában nagyon savanyú, úgyhogy édesíteni és hígítani kell ahhoz, hogy jó ivólét kapjunk.
Ezek a leírtak mind odavezetnek, hogy kevesen fognak hozzá a fekete ribiszke lé gyártásához. Pedig ez az az ital, amelyik talán a legtöbb vitamint és ásványi anyagot tartalmazza. A bogyós gyümölcsök közül a fekete ribizlinek a legnagyobb a C-vitamin tartalma, magasabb, mint a csipkebogyóban. Ráadásul ez a C-vitamin stabilan van jelen a gyümölcsben, ami az aszkorbin oxidáz enzim hiányával magyarázható. Ezért forró italokkal fogyasztva a kezdődő meghűléses tünetek kezelésére kiváló. De a fekete ribizli leginkább magas antocianin tartalmának köszönheti gyógyhatását
A fekete ribizli 9 g fehérjét, 20 g zsírt, 95 g szénhidrátot, 6 g szerves sót és 38 g rostot tartalmaz kilogrammonként.
A népgyógyászat eleinte főleg vizelethajtóként és reumás panaszok ellen használta. A 18. században hasmenés, ízületi problémák, köhögés tünetei ellen is használták.
Tudományos állat- és humán kísérletek kimutatták érfal-lazító hatását, valamint a fekete ribizli termés érelmeszesedés-csökkentő hatását.
A mi fekete ribizli levünk úgy készül, hogy miután három fázisban, alaposan megmosta a gyümölcsöt, többször átpasszírozza, majd a sűrű levet kb. 80 fokra felhevítve tömlőkbe önti. Így a fekete ribiszke nemcsak megőrzi eredeti beltartalmát, de tartósan eláll. Ráadásul a tömlőn elhelyezett csapból folyamatosan adagolható, és mivel így oxigén nem kerül italunk környezetébe, ezért nem romlik el.
Nagyon fanyar, nagyon sűrű az így elnyert fekete ribiszke lé.