Leírás
A piros ribizli lé alapja a ribiszke
Sajnos egyre kevesebb kiskertben található ribizli bokor. Pedig piros termése akár díszként is szolgálhat. Az egyik legkorábban érő tavaszi gyümölcsünk. Nem kell attól félnünk, hogy a földről kell majd felszednünk a túlérett termést, ez bizony megvár minket, amíg a kis kacsokat le nem szedjük, különben fonnyadtan látjuk majd viszont a bokron.
A ribizli lé alapja, a piros ribiszke valószínűleg Ázsiából és a Földközi tenger vidékéről érkezett hozzánk. A XIV. században kolostorkertekben kezdték termeszteni. Közeli rokonának, a fekete ribizlinek több jótékony élettani hatást tulajdonítanak, a piros bogyójú ribizli viszont, legalábbis eddig elterjedtebb volt. Szedése mindenesetre könnyebb, , ízét is többen kedvelik.
A piros ribizliről mostanában fogyasztó hatása miatt beszélnek. Egyik oldalon ezt találjuk: 5 centi mínusz hasból 2 hét alatt! „Csökkentett kalóriatartalmú – 1200-1500 kalóriás – étrend mellett a ribiszke segít, hogy a derékbőséged két hét alatt akár öt centivel csökkenjen. Az alábbi mintaétrend példaként szolgál, nem kell szigorúan ragaszkodnod hozzá, de fontos, hogy a finomított szénhidrátokban gazdag ételeket kiiktasd az étrendedből, és naponta ötször étkezz kis adagokban.
Reggeli: rántotta két tojásból, paradicsom, egy szelet teljes kiőrlésű pirítós.
Tízórai: egy marék piros ribizli.
Ebéd: ez tányér rakott zöldbab.
Uzsonna: egy szelet joghurtos ribizlitorta – nyírfacukorral.
Vacsora: egy tányér tonhalsaláta.
A piros ribizlit júniusban találhatjuk meg először a piacokon. Savanykás termése ott piroslik a kis dobozokban a zöldségeseknél. Fürtökben szedhetjük ezt a gyümölcsöt, ezért ez könnyebb munka, mint testvére, a fekete ribizli esetében. A csepp piros golyócskák eltevése mégis macerás. De ha elhatározzuk, hogy mégiscsak megküzdünk vele, igazán egészségeset lakmározhatunk belőle. Egész télen élvezhetjük a gyümölcsből készült finom szörp és lekvár ízét.
Botanikus neve Ribes rubrum, melyből az első, a nemzetségnév arab eredetű. Északon, a mérsékelt égövben a legjellemzőbb, de az Andokban is megél. 150 faja ismert. A XV. századtól ismerjük Magyarországon. A Fay-féle bőtermő, és a sárgás bogyójú Blanka ismertebbek nálunk, valamint a korai Jonkheer van Tets, és a késői fertődi hosszú fürtű fagyasztásra ajánlott . Emellett egyre több külföldön nemesített ribizli is kapható.
Színes leve miatt szépen mutat belőle a bólé Akit nem zavarnak a ribizli-magok, az teheti bátran savanykás levesbe, húsok mellé adható mártásba, vagy készíthet vele gyümölcsjoghurtot.
A mi általunk készített piros ribizli szörpben a megtisztított, majd megtört gyümölcshúst átpasszírozva megszabadulunk a magoktól.
Ezt a sűrű gyümölcslevet elkeverjük kb. 25% cukorral, és tömlőkbe tesszük.
Szörpünkből ízletes gyümölcskocsonya is készíthető. Remekül színezi a gyümölcsös, aszpikos tortához valókat krémeket és zseléket.
Kellemesen savanykás íze is mutatja, milyen magas a C-vitamin tartalma. 10 dkg ribizli a napi C vitaminszükségletünk kétszeresét fedezi! Nem véletlenül alkalmazták már korábban is skorbut ellen eme fanyar ízű bogyós gyümölcsöt. Tartalmaz még: 6 g fehérjét, 12 g zsírt, 70 g szénhidrátot, 7 g szerves sót, 43 g rostot kilogrammonként. Flavonoid tartalma hatékony segítséget nyújt a szabad-gyökök elleni védekezésben, segíti a C-vitamin felvételét a májban, vesében és mellékvesében, a gyümölcsben található béta-karotinnal együtt – több kutatás is kimutatta – daganatmegelőző hatása is van. A C-vitamin mellett tartalmaz B1-vitamint, mely a sejtek, különösen az idegsejtek működéséhez elengedhetetlen. A benne található B2-vitamin segíti a zsírsavak lebontását, fontos szerepet tölt be a szöveti légzésben, az oxidatív funkciókban és a méregtelenítésben; B6-vitamint, mely ajánlott szív-és érrendszeri betegségek megelőzésére. Az E-vitamin pedig az immunrendszer erősítésére javallott.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.